Nødde-svampe-leverpaté

Af: Pia Norup & Tine Jørgensen

Foto: John Bendtsen, w+b photography

Lever hører til i superligaen inden for de immunstyrkende råvarer, og selv leverskeptikere vil elske en paté som denne, der smager af alt muligt andet godt.

3-4 portioner

Det skal du bruge

1½ dl quinoa

3 store fed hvidløg

500 g svampe, enten kun shiitake eller shiitake i kombination med andre svampe, f.eks. østershatte og brune champignon

2 små forårsløg eller zittauerløg

2 spsk olivenolie

Salt

½ håndfuld estragonkviste

½ håndfuld timiankviste

½ håndfuld rosmarinkviste

100 g hasselnødder

1 dl kokosmælk

150 g kyllingelever

2 æg

Groftkværnet peber

Sådan gør du

Kog quinoa efter anvisning på pakken og køl den af.

Knus hvidløgene og lad dem ilte et par minutter på skærebrættet.

Skær svampene og løgene i små stykker og rist dem på panden i lidt olivenolie eller smør med hvidløg og lidt salt.

Pil bladene af krydderurtekvistene og skyl bladene.

Kom alle ingredienser i en foodprocessor og kør, til konsistensen er som en tyk grød. Hvis dejen virker meget tør, kan du tilsætte lidt mere kokosmælk eller lidt fløde. Smag til med salt og peber. Der skal ca. 1-2 tsk salt og ½ tsk peber i, måske lidt mere.

Hæld dejen i et ovnfast fad eller en form og bag den i ovnen ved 180°C i ca. 40 minutter. Overfladen skal være sprød og lækker.

Mærk efter, om den er færdig indeni, ved at stikke en gaffel ned i pateen. Hvis der hænger våd dej fast på gaflen, når du trækker den op, skal den have lidt længere tid i ovnen.

 

Fra bogen “Styrk dit immunforsvar” af Pia Norup & Tine Jørgensen.