Thomas Eje: Jeg vil ikke fortryde noget på plejehjemmet

Efter nogle turbulente år i USA er Thomas Eje vendt hjem til Danmark, hvor han har startet en ny fase af sit liv. Med et stort vægttab, en ny hustru og sit eget galleri har han fundet sin indre helse.

Med et fast håndtryk og sit velkendte smil tager Thomas Eje imod Helses udsendte. Hans hjem ligger på det sydlige Als, hvor Thomas Eje bor sammen med hustru nummer fire, kunstneren Katherine Scrivens Eje, som han har været gift med i fire år. Hjemmet  er et nedlagt landbrug og ligger mellem grønne og gule marker. Der er rigeligt plads til deres fælles liv, der blandt andet består af et stort galleri, atelier og et rummeligt hus med masser af plads til kreativitet. Og netop kreativitet forstår man hurtigt, betyder  alt for Thomas Eje. Huset er fyldt med instrumenter, og væggene prydet med kunst, og som besøgende står det hurtigt klart, at Thomas Ejes liv drejer sig om at skabe kunst det meste af hans vågne tid. Selv fortæller Thomas, at hans livsglæde og personlige helse hænger direkte sammen med det at være kreativ.

– Jeg er konstant i gang med at udvikle musik, øve musik, male eller tænke over et maleri. Jeg kan slet ikke lade være. For mig er det den eneste måde at leve på, og jeg kan ikke forestille mig et andet liv. Her har jeg det rart, og det er i virkeligheden det,  som helse betyder for mig. At have det rart, forklarer Thomas, der lever et liv, der ikke deles op i hverdage og weekender.

– De begreber bruger vi slet ikke. Vi arbejder, når vi har lyst, hvilket er det meste af tiden, og holder fri, når vi vil. Det er ikke sådan, at vi kan lægge penslen eller droppe musikken, bare fordi det er lørdag, siger Thomas Eje.

Med flere hundreder meter til nærmeste nabo, og alle hans instrumenter og pensler, farver og lærreder inden for dørene kan han sagtens lukke sig inde i flere dage ad gangen uden at behøve at se andre mennesker end sin hustru Katherine, der, som Thomas selv, er billedmaler og kunstner. De mødte hinanden under Thomas’ tid i Las Vegas og blev gift derovre.

– Vi har stort set ikke været væk fra hinanden i mere end fem minutter, siden vi blev gift, og når vi er, så savner jeg hende med det samme. Udover at vække hele mit følelsesregister er hun samtidig min bedste ven, og jeg er hendes, fortæller Thomas Eje om hustruen, der har boet mange år i Sønderborg på Als.

Jeg går efter drømme

Ud over Katherine blev Thomas Eje også nogle personlige erfaringer rigere efter opholdet i spillebyen Las Vegas, hvor han forsøgte at slå igennem under kunstnernavnet Tom Dane. Han fortæller, at han i dag har det godt med tiden i Amerika, selv om den  store succes udeblev og forsøget på at slå igennem kostede mange penge fra hans egen lomme.

– Det var en fantastisk oplevelse, og det gav mig utrolig meget erfaring. Vil man have succes, må man også gå efter den, og det gjorde jeg. Jeg fulgte min drøm, siger Thomas Eje, og forklarer, at han dog aldrig følte sig hjemme i spillebyen.

– Bestemt ikke, men jeg ville bare prøve det. Jeg har lært meget om mennesker under tiden derovre, og lige så voldsomme neonlysene er, lige så voldsom er menneskenes adfærd også.

Folk er enten rigtig gode eller rigtig onde, og jeg mødte begge slags, siger Thomas Eje og uddyber:

– Jeg var som en kugle i en pinballmaskine, hvor jeg blev skudt rundt mellem alle mulige forskellige mennesker. Og sikke en tur det har været. Men jeg ved med mig selv, at jeg ikke kommer til at sidde på et plejehjem som en gammel mand og ærgre mig over, at jeg ikke prøvede.

Han ikke kan holde tanken ud om, at man begrænser sig selv ved at sige til sig selv, at “det kan jeg ikke”.

– Når ens sind er sådan, så er man nødt til at prøve, også selv om andre måske tænker, at det dumt eller irrationelt. Hvis du skal, så skal du, siger Thomas Eje, der ikke har fundet en decideret opskrift på, hvordan man tackler modgang.

– Det afhænger af mange faktorer og detaljer og i hvilken grad, man er heldig eller uheldig, og hvilken personlighed tilværelsen har udstyret en med.

Han kan sætte et velfortjent flueben ved den amerikanske drøm og nu se fremad mod nye og mere hjemlige projekter.

Tabte sig 34 kilo

Ud over de arbejdsmæssige projekter, der tæller både en bog og et nyt Linje 3 show, så har han på sundhedsfronten kastet sig over et stort projekt. Efter opholdet i overvægtens eget land Amerika, havde Thomas taget på. Rigtig meget endda. Han vil ikke  afsløre, hvor meget han var oppe på, men fortæller, at han indtil videre har tabt 34 kilo og stadig mangler at tabe nogle kilo endnu for at være i mål.

Som en mand, der elsker mad, og som elsker at spise, har det været vigtigt for Thomas Eje, at han har kunnet spise sig mæt, særligt til aftensmåltidet, men uden at tage på. Derfor har han sammen med sin hustru udarbejdet en diæt, hvor masser af grøntsager og magert kød udgør hovedparten. På den måde kan han spise det, han har lyst til, uden af skulle spekulere på kalorierne. Han må nemlig ikke få mere end 1700 kalorier i døgnet, hvis han vil fortsætte sit markante vægttab.

– Normalt skal en voksen mand have omkring 2500 kalorier om dagen, så jeg besluttede mig for at sætte det væsentligt ned, for at være sikker på, at der hurtigt og effektivt ville falde nogle kilo af, forklarer Thomas, der i starten brugte en køkkenvægt til at  udregne kalorierne i maden. Nu er han så erfaren, at han ved, hvad og hvor meget han må spise.

Eller også ved Katherine det i hvert fald. Det er nemlig hende, der laver maden, og som sørger for, at Thomas får den rigtige kost.

– Thomas kan godt lide, at der er mad nok. Masser af grøntsager, som man tilbereder på en lækker måde som eksempelvis i aften, hvor vi skal have kyllingekødboller med 4-6 procent fedt i en tomatsauce med chili og hvidløg. Det serveres sammen med et stort fad med blomkål, der steges i ovnen med paprika og lidt revet parmesanost oven på sammen med en bagekartoffel.

Det smager lækkert og består af en masse forskelligt, så man ikke føler sig snydt, forklarer Katherine, mens Thomas nikker anerkendende – hans ansigtsudtryk viser tydeligt, at han glæder sig til klokken viser spisetid.

– Fidusen er, at man kan spise sig mæt, så man ikke går og er lækkersulten bagefter, og man ikke føler, at man mangler noget. Men det er klart, at der ikke er plads til flødeboller og slik, når man skal holde sig på 1700 kalorier. Så jeg gør det i stedet for, at jeg spiser Cheasy Yoghurt, hvor der er 40 kalorier pr. hundrede gram, gerne med lidt frisk frugt i. Det smager herligt.

Jeg levede ikke sundt

Thomas fortæller selv, at han har været kendt for at have en elevatorvægt, men denne gang ser det ud til at lykkes med at holde kampvægten nede. I hver fald virker han ganske motiveret.

– Jeg er 54 år gammel, vejede 30 for meget og ryger som skorsten. Det siger sig selv, at det ikke er særlig godt, og på et tidspunkt lavede jeg et reality check og sagde til mig selv, at nu skal du i gang med at leve sundere, ellers går det galt, siger Thomas.

– Jeg er jo i det, der populært kaldes ‘den farlige alder’, og jeg må indrømme, at selvom man ikke kan sammenligne vores livsstil som sådan, så er det en smule tankevækkende, at Dirch Passer rent faktisk døde i en alder af 54.

Hvad er det bedste ved at tabe sig så meget?

– Det er, at jeg vejer mindre og har det bedre. Jeg har fået øget velvære og ser bedre ud. Det betyder også meget. At være overvægtig er bare noget lort. Der er ingen fordele ved at være overvægtig, og i forhold til mit arbejde med at stå på en scene, så  kræver det også en god kondition, og det bliver kun nemmere, når man ikke slæber rundt på 30 kilo for meget.

Der er dog en last, som Thomas ikke vil slippe: Smøgerne.

– Jeg ryger, så længe jeg har lyst til det. Jeg ved godt, det er farligt, men syv ni tretten, så går det meget godt indtil nu. Der er ingenting, der er sikkert i den her verden. Man kan holde op med at ryge og blive kørt ned af en bus dagen efter, siger Thomas Eje, der bevidst undgår at tænke på de negative sider ved tilværelsen.

– Der er så mange, der dvæler ved det negative og det sørgelige i livet. Det gider jeg ikke. Jeg vil meget hellere have det rart.

Info: Blå bog

Thomas Eje, født i 1957, kommer fra en kunstnerfamilie, hvor faderen Poul Eje er billedkunstner. Han er uddannet fra Aarhus Teater i 1981, og debuterede nogle år tidligere i trioen Linje 3, som han til foråret laver et nyt show med.

Fra et tidligere ægteskab har han datteren Josephine på 25 år. Han har alsidige fritidsinteresser, der blandt andet har resulteret i certifikater som pilot og dykker. Han har også taget en uddannelse som metereolog. Han har netop solgt sine to fly, men  overvejer at købe en helikopter.

Info: Thomas’ kommende bog

Thomas eje udgiver i november bogen ‘Udvalgte scener og røverhistorier. Og en sang fra de varme lande.’ Ifølge Thomas Eje starter bogen 15. marts 1957 kl. 14.02, hvor han blev født på Frederiksberg Hospital og gennemgår i en munter tone sjove oplevelser fra hans liv.

– Det er en humoristisk bog fyldt med sjove historier og episoder fra mit liv, og der vil være en masse billeder og grafik i bogen. Folk skal helst ikke græde, når de læser bogen, og jeg dvæler ikke ved de sørgelige ting, for enhver idiot ved, at når noget er  sørgeligt, så er det sørgeligt. Det er der ingen grund til at skære ud i pap. De skal smile. Sådan har det også altid været med de andre ting, jeg har lavet, forklarer Thomas Eje om bogen, hvor man blandt andet kan læse om Eje’s første og eneste møde med  Victor Borge, og om hvordan trioen Linje 3 begyndte.

Info: Om fremtiden for Linje 3

Sammen med sine to gamle kompagnoner Preben Christensen og Anders Bircow arbejder Thomas Eje på et nyt show, der får premiere april næste år. Seneste show var deres 25 års jubilæumsshow i 2004. Ifølge Thomas Eje kan folk forvente, at de tre gamle  drenge holder stilen.

– Vi vil lave det, vi har det godt med selv, og det vi selv synes er sjovt. Vi har vores egen stil, og vi har ikke tænkt os at proppe Coca-Cola i en mælkekarton. Det er der ingen grund til, siger Thomas og fortæller, at showet kommer til at indeholde musik og komik som de forrige.

– Vi vil bare gerne have det rart, og at dem, der kommer og hører os, får det rart. Der er nok at være ked af, så hvorfor ikke have et par timer, hvor man har det rart?